„TO ZIEMIA, NA KTÓREJ RODZĄ SIĘ DIAMENTY /JAN PAWEŁ II/”.

„TO ZIEMIA, NA KTÓREJ RODZĄ SIĘ DIAMENTY /JAN PAWEŁ II/”.

Obchody 100 rocznicy powstań śląskich, to dla wszystkich Ślązaków wielkie wydarzenie. Dzięki dotacji UM Mikołów 25 podopiecznych Stowarzyszenia „Uśmiech” miało możliwość wzięcia udziału w niesamowitym projekcie pt. „To ziemia, na której rodzą się diamenty /Jan Paweł II/”. Wiodącymi zagadnieniami tego projektu była Historia powstań śląskich, w związku z wszelakimi działaniami związanym z obchodami tego wydarzenia.

Program” To ziemia, na której rodzą się diamenty” — /Jan Paweł II” był  projektem, którego głównym celem było kształtowanie postawy świadomego odbiorcy dóbr kultury i pobudzających twórczy rozwój każdego uczestnika projektu ale również całej grupy. W związku z obchodzoną 100 rocznicą powstań śląskich program ten wytyczał dla uczestników następujące kierunki działań

1) Wyjazd do teatru Ateneum na tematyczny spektakl teatralny Martin Baltscheit

„Tylko jeden dzień”

2) Wyjazd do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie mogliśmy żywo doświadczyć historii

3) Gra edukacyjna „Gramy w Powstania”. Gra edukacyjna składała się z 15 plansz dotyczących Powstań Śląskich i plebiscytu oraz zwyczajów i życia na Górnym Śląsku  tym okresie. Gra była przeprowadzona dwutorowo, zarówno w siedzibie Stowarzyszenia „Uśmiech”, jak i w plenerze. Każdy uczestnik gry otrzymał kartę, na której udziela odpowiedzi do zadań umieszczonych na poszczególnych planszach.

4) Wycieczka do Tarnowskich Gór – miasta historycznego. W trakcie tej wycieczki zwiedziliśmy: – Pamiątki powstańcze w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach, – Zabytkową Kopalnię Srebra, która od lipca 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jeden z obiektów wpisu o nazwie: Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. – kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach.

5) Ostatnim elementem tegoż projektu  były zajęcia dramowe – jasełka w obliczu historii Śląska.